18,212,025 BTC

Как тарифите на Тръмп предизвикаха крипто ликвидации от 10 милиарда долара

Тръмп тарифи ликвидации крипто криптовалути спад червена низходяща стрелка бетон xChange.bg

През последните няколко дни криптопазарът бе разтърсен от поредица от събития, които ясно показват колко тясно са свързани глобалната политика и дигиталните активи. Това, което започна като търговско решение на американската администрация, се превърна в пълномащабна пазарна корекция - с ликвидации на стойност милиарди долари и забележима промяна в настроенията на инвеститорите.

Тарифите и страховете от търговска война: Първоначалният шок

На 1 февруари президент Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, която наложи допълнителни вносни тарифи – 25% върху стоки от Канада и Мексико (с по-нисък процент от 10% за енергията от Канада) и 10% върху вноса от Китай. Решението, предназначено да се справи с въпроси като незаконната имиграция и потока на нелегални наркотици, предизвика реакция не само в глобалната търговия, но и в световните финансови пазари. Реакциите не закъсняха: Канада, Китай и Мексико веднага заявиха отмъщение. Премиерът на Канада Джъстин Трюдо обяви тарифи върху американски стоки на стойност над 100 милиарда долара, Китай обеща да подаде жалба в Световната търговска организация (СТО) и да предприеме контрамерки, а мексиканското ръководство активира "План Б", включващ тарифни и нетарифни мерки. За криптоинвеститорите тези събития добавиха още един слой несигурност към и така волатилен пазар.

Биткойн: От 100 хил. долара до локално дъно от 91 хил. долара

Биткойн, често смятан за сигурно убежище сред традиционните пазарни турбуленции, не успя да избяга от последиците. След обявяването на тарифите водещата криптовалута падна под психологическата граница от 100 000 долара – първото си понижение след шест дни – и след това се спусна още до локално дъно от около 91 000 долара в ранните часове на 3 февруари. Въпреки че по-късно цената леко се възстанови до средата на 90 000 долара, този инцидент подчерта нарастващата чувствителност на криптоинвеститорите към макроикономически и геополитически шокове.

Ликвидации: 10 милиарда долара

Може би още по-удивителният аспект бе мащабът на пазарните ликвидации. Данни от CoinGlass разкриха, че за 24-часов период на 3 февруари над 2,24 милиарда долара от позиции бяха ликвидирани, засегайки повече от 730 000 търговци. Според съоснователя и изпълнителния директор на Bybit Бен Чжоу реалната сума може да бъде значително по-висока – потенциално между 8 и 10 милиарда долара - поради ограниченията в API, които прикриват пълната картина.

Само в Bybit ликвидациите достигнаха около 2,1 милиарда долара, като трейдърите с дълги позиции понесоха около 84% от общите загуби. Това бързо разпускане на ливъридж позиции се сравнява с някои от най-сериозните пазарни събития в последните години, включително колапса на FTX и пазарната катастрофа по време на COVID-19. Размерът на тази корекция служи като ясен сигнал за волатилността, присъща на криптотърговията, особено когато глобалната икономическа несигурност се отразява директно върху пазара.

Алткойните пострадаха

Ефектът не бе ограничен само до Биткойн. Етериум, втората по големина криптовалута по пазарна капитализация, водеше атаката срещу алткойните, като падна с 16% в рамките на един час до около 2,368 долара, преди да се опита да се възстанови. Други водещи алткойни като Cardano, Avalanche, XRP, Chainlink и Dogecoin също отбелязаха двуцифрени спадове, което допринесе за общ спад на пазарната капитализация на криптовалутите с 11,4%, достигайки около 3,17 трилиона долара.

Експерти като основателя на 10x Research, Маркус Тилейн, приписаха тези рязки движения на верижна реакция от стоп-лос поръчки и на видимо оттегляне от страна на ритейл инвеститорите - знак за обща намалена готовност за поемане на риск в несигурни времена.

Заключение

Последните събития – от налагането на тарифите и нарастващите търговски напрежения до ликвидации на стойност 10 милиарда долара – подчертаха една важна истина: криптопазарите са все по-влияещи се от макроикономическите сили. Дигиталните активи се оказват по-малко защитени, отколкото някога се вярваше. За инвеститорите този период на волатилност представлява както предупреждение, така и възможност. Докато настроението на намаляване на риска може да накара някои да се откажат от по-рисковите активи, то също така отваря вратата за потенциално възстановяване - особено ако дигиталните активи продължат да се приемат като защита срещу инфлация и обезценяване на валутите. В тези несигурни времена информираността и дългосрочната перспектива ще бъдат от ключово значение за оцеляването и успеха.

Стани част от бъдещето! Купи Биткойн на xChange.bg в три лесни стъпки! Mоже да търгуваш и Етериум, Лайткойн, Биткойн Кеш, UNI, DOGE, USDT, USDC и LINK. Свали приложението ни за Android и iOS.